Uzbrojony w działa galeon, 90 kg prochu, czterdziestolufowa artyleria twierdzy, 100 żołnierzy z muszkietami w mundurach z epoki napoleońskiej i wybuchy pirotechniczne - to tylko część atrakcji, które 16 kwietnia ubarwią inscenizację historycznej bitwy z przełomu XVIII/XIX w. przy Twierdzy Wisłoujście.
Przygotowany z rozmachem spektakl na świeżym powietrzu będzie można podziwiać ze średniowiecznego obozowiska zaaranżowanego specjalnie na czas imprezy. Zlokalizowano je dokładnie na przeciwległym do Twierdzy Wisłoujście brzegu Wisły, w Nowym Porcie, obok przeprawy promowej.
Podczas trwania imprezy do dyspozycji zwiedzających będą kramy i warsztaty rzemieślnicze, w tym warsztat mincerski, na którym można będzie własnoręcznie wybić monetę, stoisko z kwasem chlebowym, kram płatnerza, stoisko cateringowe z rycerskim jadłem, kram ze strojami historycznymi, rękodziełem i zabawkami.
Będzie można przyjrzeć się również z bliska replice średniowiecznej machiny oblężniczej – balisty. Dla dzieci i dorosłych przewidziano konkursy i zabawy z nagrodami (m.in. rzut podkową, wyścigi na nartach bolkowskich, strzelanie z łuku). Niepowtarzalny klimat dawnych wieków stworzy grający na żywo zespół muzyki średniowiecznej.
Widowisko potrwa od 11.00 do 16.00 przy nabrzeżu, przy przeprawie promowej przez Wisłę przy ul. Starowiślnej (dojazd do Nowego Portu z Gdańska Głównego tramwajami nr 7 i 10).
Dokładnie o 11.00 rozlegnie się salwa z hakownic. Rekonstrukcja bitwy morskiej na Martwej Wiśle na wysokości Twierdzy Wisłoujście z udziałem grup rekonstrukcyjnych epoki napoleońskiej oraz galeonu “Czarna Perła” potrwa od godz. 13.00 do 14.10. Interesująco zapowiada się również planowany pokaz strzelania z balisty o godz. 15.45.
Organizatorem imprezy plenerowej jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Widowisko odbędzie się z okazji oficjalnego zakończenia projektu PL 0248 “Prace Ratownicze Twierdzy w Wisłoujściu – Unikatowa Fortyfikacja w Skali Europejskiej”, dzięki dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków Miasta Gdańska.
Głównym celem projektu było zabezpieczenie oraz konserwacja Murów Fosbrei i Murów Kurtynowych oraz prace konserwatorsko-hydrotechniczne fundamentów Bastionu Ostroróg, stanowiących integralną część Fortu Carr, Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Prace trwały od maja 2009 r. do grudnia 2010 r. Poza remontem, w ramach projektu kupiono także sprzęt i wyposażenie Twierdzy Wisłoujście, m.in. na 40 pełnogabarytowych replik armat z okresu XVII-XVIII w.
PAP – Nauka w Polsce
szz/ agt/bsz
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl