Ruszył sezon letnich festiwali, koncertów, imprez sportowych i pikników miejskich. Na ich organizatorach niezmiennie spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom. Szerszą niż dotychczas ochronę, wykraczającą poza obowiązkowe OC dla biletowanych imprez masowych zapewnia nowa kategoria grupowych ubezpieczeń SPECIALTYsolutions od AIG.
Kto musi zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce stanem prawnym, konkretne wymogi związane z bezpieczeństwem spełniać muszą jedynie organizatorzy płatnych imprez masowych, którzy zobowiązani są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak w praktyce, niezależnie od typu i charakteru danego wydarzenia, jego organizatorzy zawsze ponoszą odpowiedzialność za zdrowie i życie uczestników. Obowiązkiem każdego organizatora imprezy jest m.in. zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych, przepisów przeciwpożarowych, w tym przygotowanie drogi ewakuacyjnej.
Przyczyny nieszczęśliwych zdarzeń są złożone, a nad sytuacją kryzysową trudno zapanować zwłaszcza, jeśli impreza jest kontynuowana także po zmroku lub gdy dochodzi do wybuchu paniki. Brak formalnego organizatora w przypadku wydarzeń zwoływanych spontanicznie przez internautów, rażące zaniedbania techniczne i niefrasobliwe zachowanie uczestników mogą okazać się tragiczne w skutkach.
„Dużym wyzwaniem jest odpowiednie zabezpieczenie zwłaszcza tych wydarzeń, które nie mają charakteru imprez masowych. Ich organizatorzy nie muszą posiadać odpowiedniego ubezpieczenia OC ani oficjalnego pozwolenia na przeprowadzenie imprezy, co jednak nie zwalnia ich z odpowiedzialności za przebieg wydarzenia. W przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu czy też zniszczenia mienia, każdy z uczestników ma prawo domagać się odszkodowania lub rekompensaty. Nie wszystkie stowarzyszenia czy też organizatorzy imprez mają świadomość tej odpowiedzialności”– powiedział Konrad Adamczewski, Kierownik Sprzedaży Grupowych Ubezpieczeń NNW SPECIALTYsolutions w AIG.
„Dodatkowo, droga do otrzymania odszkodowania z polisy OC jest często bardzo długa. Gdy wysokość odszkodowania ustala sąd, wiąże się to z określonym czasem postępowania, a często, w przypadku odwołań, także dodatkowymi kosztami. Wielu osób po prostu na to nie stać. Tymczasem odszkodowania z polisy NNW mają tę przewagę, że pozwalają na szybkie wypłaty, które poszkodowani mogą przeznaczyć na dalsze leczenie i rehabilitację. Z kolei w sytuacji, kiedy urazu doznaje wiele osób, dobrze dopasowana polisa może ochronić organizatora imprezy przed pozwem zbiorowym. Jeśli wszyscy poszkodowani otrzymają świadczenia wyższe lub na poziomie zwyczajowo zasądzanym przez sądy, pozew zbiorowy w praktyce traci rację bytu” – dodaje Konrad Adamczewski.
Przykładowe wypadki w trakcie imprez:
-
Santa Maria, Brazylia, styczeń 2013 r. – tragiczny pożar w dyskotece na południu kraju. Zginęło 240 osób, a ok. 200 kolejnych zostało rannych. Do tragedii doszło, ponieważ na scenie rozpoczęto pokaz fajerwerków.
-
Kraków, kwiecień 2013 r. – w trakcie imprezy zorganizowanej spontanicznie przez Internautów 28-letni mężczyzna spadł ze skarpy na krakowskim Zakrzówku. W nielegalnym „ognisku” zwołanym przez jednego z mieszkańców uczestniczyło 22 tysiące osób. Po ok. godzinie od wypadku uczestnicy zaczęli wracać do domów.
-
Kraków, listopad 2011 r. – wypadek w dyskotece w Centrum Krakowa.
11 uczestników imprezy zostało rannych, ewakuowano 2000 osób. Do katastrofy doszło w wyniku zawalenia się schodów, z powodu złego stanu kamienicy oraz niezgodnego z przeznaczeniem użytkowania budynku.
Polacy oczekują więcej
Międzynarodowe badania zrealizowane w 2012 roku przez IPSOS na zlecenie firmy AIG wskazują, że uczestnicy różnego typu wydarzeń chcą być lepiej chronieni. Aż 71% respondentów z Polski oczekuje, że organizator obejmie ich ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, jeśli doznają urazu w trakcie trwania imprezy. Z kolei 60% oczekiwałoby w takiej sytuacji odszkodowania. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych z Polski (55%) byłaby skłonna podjąć odpowiednie kroki prawne wobec organizatorów, aby dochodzić swoich roszczeń.
„Do bezpieczeństwa w trakcie imprez podchodzimy nawet bardziej restrykcyjnie niż Francuzi czy Brytyjczycy, gdzie posiadania ubezpieczeń NNW oczekuje od organizatorów imprez odpowiednio 54% i 60% respondentów. Wysoki poziom świadomości Polaków przekłada się również na konkretne wymagania związane z logistyką i całościową odpowiedzialnością organizatorów za wydarzenie. Dodatkowe polisy, które zapewniają ochronę tu i teraz, okazują się często praktycznym i bardzo pożądanym rozwiązaniem.” – komentuje Konrad Adamczewski.
Kto i kiedy podlega indywidualnej ochronie?
Dużą zaletą dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń jest fakt, że polisa, w przeciwieństwie do standardowego OC, może chronić nie tylko uczestników danego wydarzenia, ale także artystów i przedstawicieli organizatora. Do tej grupy zaliczają się m.in. wszystkie osoby występujące podczas imprezy, wolontariusze oraz ekipa techniczna.
„Podstawowa różnica między obowiązkowym OC a dobrowolnym grupowym NNW dotyczy zarówno grupy osób objętych ochroną, jak i listy nieprzewidzianych zdarzeń. W tym sensie nowa kategoria grupowych ubezpieczeń NNW pomaga uzupełnić luki w obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ewentualne szkody spowodowane przez działanie czy zaniechanie organizatora, jak i wszelkie inne niezawinione wypadki i zdarzenia losowe, nie spowodowane przez osoby trzecie.” – komentuje Konrad Adamczewski.
Polisa na wypadek anulowania biletu
Praktycznym i często wykorzystywanym elementem dodatkowej polisy jest również ubezpieczenie anulowania biletu. W przypadku jeśli z różnych względów nie możemy wziąć udziału w danej imprezie, otrzymujemy wówczas zwrot kosztów zakupu biletu do określonej wcześniej kwoty (najczęściej maksymalnie 500 złotych). Polisa chroni m.in. na wypadek anulowania rezerwacji z powodu nagłej poważnej choroby (danej osoby lub członka jej rodziny), wypadku lub kradzieży pojazdu na maksymalnie 48 godzin przed imprezą, czy też poważnego uszkodzenia mienia w miejscu zamieszkania. Na zwrot kosztów możemy także liczyć w przypadku, jeśli zawiedzie komunikacja publiczna (np. opóźniony lub odwołany zostanie kurs autobusu czy pociągu).
Gdzie kończy się ochrona?
Uczestnicy imprezy i artyści liczyć mogą na szeroki zakres świadczeń z ubezpieczenia. Należą do nich m.in.: wydatki na pomoc medyczną, ubezpieczenie w razie śmierci i uszkodzenia ciała, ubezpieczenie podróży, świadczenie w związku z kradzieżą, świadczenie na pomoc psychologiczną, a także inne świadczenia zindywidualizowane, w tym również ochronę ubezpieczeniową na wypadek ataku terrorystycznego (takiego jak atak bombowy w trakcie maratonu w Bostonie).
„Przykładowo, jeśli dojdzie do zawalenia się konstrukcji sceny, w wyniku czego ranieni zostaną artyści i publiczność, w ramach grupowej polisy NNW organizator może sprawnie wypłacić odszkodowanie. Z kolei by otrzymać wypłatę z OC organizatora, trzeba poczekać na sądowe orzeczenie winy, co nie jest w interesie ani organizatora, ani osób poszkodowanych, które potrzebują natychmiastowej pomocy. Standardowo, z zakresu ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są sytuacje związane z działaniem umyślnym” – wyjaśnia Konrad Adamczewski.
Kowalski zapłaci symbolicznie
Dodatkowa polisa ubezpieczeniowa NNW oferowana jest w ramach biletu wstępu na imprezę. Może przyciągnąć dodatkową publiczność, podobnie jak i inne bonusy dodawane do biletów. Co istotne, koszty ubezpieczenia są z perspektywy uczestnika symboliczne i praktycznie nieodczuwalne, ponieważ ubezpieczenie ma charakter zbiorowy.
O ile niektóre wydarzenia np. Open'er Festival, czy Festiwal Filmu i Sztuki w Kazimierzu Dolnym na stałe zagościły w kalendarzu letnich imprez i cieszą się dużą popularnością, o tyle mniej znane czy też niecykliczne imprezy wciąż konkurować muszą ze sobą o uwagę uczestników.
„Okazuje się, że dziś repertuar i cena biletu nie są jedynymi elementami wpływającymi bezpośrednio na frekwencję. Z doświadczeń AIG wynika, że dodatkowa polisa w bilecie może zwiększyć atrakcyjność imprezy, ponieważ jako uczestnik mam większe zaufanie do jej organizatorów” – podsumowuje Konrad Adamczewski.
# # #
American International Group, Inc. (AIG) jest jednym z liderów na światowym rynku ubezpieczeniowym. Obsługuje klientów w ponad 130 krajach. Spółki AIG świadczą usługi dla klientów korporacyjnych, instytucjonalnych i indywidualnych poprzez jedną z największych na świecie sieci działających w obszarze ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Ponadto, firmy AIG są jednym z wiodących dostawców ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń emerytalnych w Stanach Zjednoczonych. Akcje AIG są notowane na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku i Tokio.
AIG to również globalna nazwa handlowa wszystkich spółek oferujących ubezpieczenia majątkowe i osobowe, życiowe, emerytalne oraz prowadzących ogólną działalność ubezpieczeniową w ramach grupy American International Group, Inc. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.aig.com. Usługi ubezpieczeniowe są świadczone przez spółki zależne lub stowarzyszone American International Group, Inc. W Europie, głównym dostawcą ubezpieczeń jest AIG Europe Limited.