Gry miejskie na dobre zadomowiły się w Poznaniu. Od ponad sześciu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Regularnie odbywają się także spotkania fanów „planszówek”, „karcianek” czy innych gier towarzyskich. Ten potencjał wykorzystali organizatorzy II Międzynarodowego Festiwalu Gier „Let's Play Poznań”, który odbędzie się między 27 maja a 2 czerwca 2013 roku, a swym zasięgiem obejmie nie tylko Poznań, ale także jego okolice.
Jak się okazuje, żadna gra komputerowa nie zastąpi spotkania z żywymi graczami i wspólnych emocji, szczególnie jeśli planszą może być dosłownie całe miasto. Rywalizować można będzie na ulicach, placach, w parkach, w lokalach, a także wśród zieleni w okolicach Poznania. Gry zostały podzielone na cztery kategorie: miejskie, turystyczne (do samodzielnej zabawy w dowolnym czasie), planszowe (także w wersji XXL, dostosowanej do przestrzeni miejskiej) i rekreacyjne.
Wśród tej oferty zaskakujące może być, jak rozmaite mogą być pomysły na gry. Inspiracje gry „Był sobie chleb” (Once upon a time... Bread) jej autorzy czerpali z procesów fizycznych i chemicznych zachodzących podczas wyrobu pieczywa. Natomiast gra „Critical City Life” będzie gratką dla fanów science-fiction. W jej przebiegu są wykorzystywane nowoczesne technologie, a ponadto w jej trakcie nastąpi bliskie spotkanie trzeciego stopnia z pozaziemską formą życia.
Czasem sukces gry tkwi w jej prostocie i nietypowym wykonaniu. Przykładem może być „Grzybobranie”, dla którego planszą będzie Park im. H. Wieniawskiego albo pływające po prawdziwym stawie „Okręty”, do których trzeba strzelać ze specjalnej katapulty. W pakiecie prawdziwi piraci z papugą na ramieniu.
Festiwal „Let's Play Poznań” to także coś dla bardziej wtajemniczonych. Jego częścią są bowiem także warsztaty dla osób, chcących tworzyć gry miejskie. Wśród wykładowców między innymi Hilary O’Shaughnessy, praktyk i teoretyk teatru, spikerka, pisarka i projektantka gier miejskich z elementami teatru.
– Zarówno warsztaty, jak i gry festiwalowe zapowiadają się bardzo ciekawie. Szczególnie cieszy nas fakt, że tak wielu uznanych w świecie twórców gier przyjęło nasze zaproszenie by przyjechać do Poznania i podzielić się swoim doświadczeniem, prowadząc warsztaty i zdradzając kilka sekretów swojej „kuchni” lub realizując grę dla uczestników naszej imprezy – mówi Szymon Dąbrowski z zespołu Gramiejska.pl, realizator festiwalu.
– Festiwal był dla nas dużym wyzwaniem, szczególnie że jest pierwszą tego typu imprezą w Polsce. Natomiast same gry są świetną formą spędzania wolnego czasu i pretekstem do zwiedzania Poznania oraz jego okolic. Mamy nadzieję, że nasza impreza wpisze się na stałe do poznańskiego kalendarza festiwalowego, a dzięki niemu Poznań stanie się międzynarodową stolicą gier, przyciągającą turystów oraz graczy z całego świata. Program tej edycji festiwalu jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie, nawet ci, którzy nie czuli się przekonani do gier – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, organizatora imprezy.
Wyróżnikiem festiwalu będzie zatem różnorodność. Szczególnie, że gry zostały przygotowane przez twórców z całej niemal Europy: z Danii, z Czech, z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i oczywiście z Polski.
Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny. Dla zapewnienia komfortu zabawy możliwa jest wcześniejsza rezerwacja na stronie www.festiwal.gramiejska.pl (jej anglojęzyczny odpowiednik to www.letsplaypoznan.com). Tamże dostępny jest szczegółowy program. Najświeższe informacje będzie można odnaleźć na profilu imprezy www.fb.com/letsplaypoznan.
Organizatorem festiwalu jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, a bezpośrednim realizatorem zespół Gramiejska.pl. Gra jest elementem projektu „Wszystko gra – rozwój i promocja produktów turystycznych aglomeracji poznańskiej” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
PR
AF