Tomasz Majewski wesprze gorącym dopingiem reprezentacje Polski na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach 2013 (DME 2013), które odbędą się w hotelu Novotel Warszawa Centrum w dniach 7 − 18 listopada. To jeden z pierwszych polskich sportowców, który odpowiedział na zaproszenie Polskiego Związku Szachowego i z uwagą będzie obserwował Polaków rywalizujących ze światową elitą szachistów. PZSzach zachęca do podobnego wsparcia także innych wybitnych polskich olimpijczyków.
Tomasz Majewski, polski lekkoatleta, kulomiot, dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu i Londynu, multimedalista mistrzostw Polski, dziewięciokrotny rekordzista Polski, wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, dwukrotnie wybierany do dziesiątki najlepszych polskich sportowców. Wybitny lekkoatleta, który wielokrotnie pokazał, że ma wielkie serce do walki o wyniki. Teraz postanowił także wesprzeć innych, którzy będą rywalizować o tytuł najlepszych szachistów
w Europie podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach, które odbędą się w Polsce pierwszy raz od 75 lat. Obecność mistrza olimpijskiego obserwującego rywalizację arcymistrzów niewątpliwie doda skrzydeł polskiej reprezentacji. Kto wie, może Tomek zdecyduje się postawić pierwsze kroki na szachowym polu.
,,Staram się zawsze wspierać Polaków walczących o najwyższe laury w różnych dyscyplinach sportu. Szczególnie w tych dyscyplinach, które rozwijają zdolności intelektualne. A z opowieści kolegów grających w szachy wiem, że prawdziwy szachista oprócz treningu teoretycznego musi również dbać o kondycję fizyczną. Może zaproszę któregoś z reprezentantów Polski na swój trening?” – mówi Tomasz Majewski.
DME to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez szachowych na świecie. Takie wydarzenia nie często mają miejsce w Polsce. Miłośnicy królewskiej gry porównują ją rangą do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Uczyńmy z tych mistrzostw wielkie szachowe święto. Niech zagraniczni goście poznają prawdziwą polską gościnność. Polski Związek Szachowy zaprasza wszystkich do kibicowania naszej reprezentacji.
,,Przyda nam się wsparcie każdego z Polaków w czasie DME. Liczymy, że nasza reprezentacja, w tym szczególnie Panie, powalczy o medale. Na takim poziomie rywalizacji istotny jest każdy element, każdy szczegół, w tym także dobry doping. Mamy nadzieję, że do Tomka Majewskiego dołączą kolejne gwiazdy polskiego sportu." – mówi Agnieszka Fornal-Urban, Dyrektor Mistrzostw.
W stolicy, w trakcie dziewięciu dni zmagań o szachowy prymat, widzowie będą mogli spotkać
i podziwiać wybitnych arcymistrzów, wielokrotnych medalistów świata I Europy, w tym m.in.:
W. Kramnika, R. Ponomariowa, S. Karjakina, W. Topałowa, A. Szirowa, D. Jakowienko, L. Aroniana,
S. Mowsesjana, W. Iwańczuka, F. Caruanę, D. Nawarę, A. Naiditscha, M. Adamsa, N. Shorta, J. Polgar, A. Muzychuk, A. Stefanową, A. Kosteniuk, A. Usheninę, K. Lahno, N. Dziagnidze, T. Kosintsewę,
P. Cramling czy V. Cmilyte oraz całą polską czołówkę z Radosławem Wojtaszkiem, Bartoszem i Moniką Soćko.
Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach 2013 (DME 2013) w liczbach
Liczba krajów: 40
Liczba drużyn: 70 (pięcioosobowych)
Liczba Arcymistrzów i Arcymistrzyń: 210
Liczba zawodników z pierwszej 50. światowej listy rankingowej FIDE: 45
Liczba zawodniczek z pierwszej 30. światowej listy rankingowej FIDE: 20
Liczba zawodników z rankingiem powyżej 2700 Elo: 45
Liczba zawodniczek z rankingiem powyżej 2500 Elo: 13
O Polskim Związku Szachowym (PZSzach)
Polski Związek Szachowy (PZSzach) powstał 11 kwietnia 1926 r. w Warszawie. Organizacja jest członkiem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i Europejskiej Unii Szachowej (ECU).Misją PZSzach jest rozwój i popularyzacja szachów w Polsce. Związek skupia najważniejsze postaci związane z polskim środowiskiem szachowym oraz jest organizatorem i inicjatorem kluczowych zawodów szachowych w Polsce.
PR
LA